Něco z technického okénka...:)

23.03.2020

Odrazové desky jsou nedílnou součástí všech nás fotografů. Já je mám velice v oblibě a velice často je používám. Pro focení v exteriéru jsou ideální. Jsou velice skladné a během chvilky můžete jak objekt nasvítit tak i zaclonit dle potřeby. Pod článkem můžete vidět jak může vypadat fotografie s použitím odrazové desky.:)


Outdoorové odrazné desky

Když mám příležitost vidět jiné fotografy v akci, vzhledem k mé profesní deformaci si moc dobře všímám, co používají za fotografickou techniku. Obsáhlé fotobaťohy, brašny nebo rozměrné tašky na kolečkách často skrývají přímo neuvěřitelné množství více či méně užitečného fotoharampádí. Toto vybavení samozřejmě může ze snímku udělat mistrovské dílo, hraje-li veškeré jeho použití nezastupitelnou roli a používá-li se s rozumem. Ale v mnohých případech fotografové výbavu používají bez rozmyslu. A to především v situacích, kdy není fotografování jejich primárním zdrojem příjmu. Jedno vybavení je ale naprosto nezbytné téměř v jakémkoliv případě - kromě fotoaparátu, objektivu a kvalitního externího zdroje světla je to nesmrtelná odrazná deska nebo odrazný panel.

Jaké jsou typy odrazných desek

Pevné. V současnosti jsou odrazné desky s pevnými rámy spíše na ústupu, mluvíme-li o běžném venkovním, ale i vnitřním fotografování portrétů. Ve většině případů se používá rychloskládací, outdoorová verze. Nicméně i pevné odrazové panely mají své výhody - ve většina případů se totiž mohou pyšnit mnohem stabilnějším a pevnějším uchycením ke stativu, takže především ve studiu, kde je nemusíte často skládat a rozkládat, najdou svoje uplatnění. Pevné odrazové rámy mají uchycení buď zazdu, přímo se stativovým spinotem, ale setkat se můžete i s rámy, který mají na spodní straně přivařenou tyčku, která se následně zasune do pevného kloubu, který se dá přichytit na stativový spignot.

Skládací. Druhou variantou jsou outdoorové rychloskládací odrazné desky, které se přepravují ve velmi skladných kruhových pouzdrech. Prodávají se v různých velikostech a tvarech, z nichž těmi nejčastějšími jsou kruhové a oválné odrazné desky v rozměrech od 50 centimetrů i do 2 metrů. Tyto outdoorové verze je taktéž možné přichytit na stativ, a to s pomocí různých držáků, které mají zpravidla na svých koncích kolíčky, mezi které se deska přiskřípne.

Outdoorové odrazné desky 5v1

Uspěchaná doba není pouhé klišé, které slyšíme odevšad. Na lidi, ale samozřejmě i na sortiment v jakémkoliv odvětví jsou kladeny stále větší nároky, ať už na užitkovost samotnou, na rozměry, na váhu, na skladnost a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Týká se to pochopitelně i odrazných desek, protože zatímco před 50 lety fotografové s externími zdroji nevystrčili nos z ateliérů, studií, bytů nebo pokojíčků, dneska je venkovní focení s bateriovými zábleskovými světly boom, a proto i odrazné desky je nutné rychle přenášet a skládat.

Jak jsem se zmiňovala již na začátku článku, odrazné desky mohou mít více tvarů - od kruhových přes čtvercové až po oválné nebo obdélníkové. Tyto tvary se odvíjí především od toho, co vlastně potřebujete fotografovat. Zaměřujete se na portrétování? Sáhněte po menší oválné desce, kterou si model může u obličeje sám přidržet. Chcete fotografovat jídlo nebo portrét? Tak ty se budou jistojistě nacházet při focení na nějakém fotostolku nebo přímo na zemi, případně s flatlayem jako podložím, a to znamená, že potřebujete čtvercovou nebo oválnou desku, kterou přiloží k hraně, což by u kulaté odrazky šlo jen velmi těžko.

Jaké odrazné látky použít?

Fotografování venku může být dosti záludnou činností, protože - jak už z názvu samotné odrazové desky vyplývá - má 5 vrstev - 5 v 1. Ale jakou použít? Inu, při fotografování portrétů se častěji využívá bílá nebo zlatá, která dodá pleti velmi osobitý a líbivý nádech. V případě focení v pravé poledne při silném slunci doporučuji využít i difuzní látka, která je zpravidla součástí odrazných desek a fotit skrze ni jako přes softbox. Potřebujete-li světlo odrazit opravdu intenzivně, sáhněte po stříbrné odrazné ploše, která světlo odráží zdaleka nejúčiněji.

Týká se to pochopitelně i odrazných desek, protože zatímco před 50 lety fotografové s externími zdroji nevystrčili nos z ateliérů, studií, bytů nebo pokojíčků, dneska je venkovní focení s bateriovými zábleskovými světly boom, a proto i odrazné desky je nutné rychle přenášet a skládat.  


              Odkaz, kde například můžete odrazové desky nakoupit: https://www.photoneurope.cz/